Přeskočit na hlavní obsah

If you want to have a friend in Washington, get a dog.

Washington, D.C. je jedno z mála amerických měst, kde nenajdete mrakodrapy. Platí tu totiž zákaz stavět budovy vyšší než je budova Kapitolu. Hlavním městem se stal Washington roku 1800, krátce po dostavbě Kapitolu. Sídlí tu prezident, Kongres, vláda a Nejvyšší soud USA. Nutno říct, že celé město má úřednický ráz, většina budov je totiž administrativních.

"If you want to have a friend in Washington, get a dog." Pravil Harry Truman.

Na ulicích potkáte tři typy lidí: úředníky v oblecích s nápadnými visačkami, které je opravňují pro vstup do kanceláří, turisty všech národností a... běžce. Ve Washingtonu totiž neběhá jen Claire Underwood, ve Washingtonu běhají úplně všichni. K běhu a baseballu vybízejí obrovské parky, které zabírají pětinu města.

Strávili jsme tu čtyři dny. Potřebovali bychom alespoň ještě týden. (Ale Marine One s Barackem Obamou jsme viděli.)



New York –> Washington, D.C.
Washington, D.C. je od New York City vzdálený asi 370 km. Dostat se tam můžete buď autobusem, nebo vlakem. Vlakem sice ušetříte 90 minut, ale zaplatíte čtyřikrát tolik oproti autobusu; jednosměrnou vlakovou jízdenku se nám nepodařilo sehnat pod 84 dolarů. Rozhodli jsme se tedy pro autobus, kterým se do Washingtonu dostanete za čtyři hodiny. The Washington Post udělal hezký přehled deseti největších autobusových přepravců. My jsme si vybrali Washington Deluxe, u kterých nás jedna cesta vyšla na 21 dolarů. Dvě zpáteční jízdenky autobusem nás tak vyšly jako jedna cesta vlakem.

Hotel Tonight
Pokud jste flexibilní a nepotřebujete vědět týdny dopředu, kde budete spát, mohu jen doporučit aplikaci Hotel Tonight, která nabízí pokoje, které se hotelu nepodařilo obsadit, tudíž je nabízí za zlomek ceny. Rezervovat i zaplatit můžete přímo z aplikace (třeba cestou do Washingtonu), pak už se jen nahlásíte na recepci. Nám se takhle podařilo rezervovat právě otevřený Hilton, a to za čtvrtinu běžné ceny – za takovou cenu bychom na AirBnB sehnali pokojík za městem.

Bicycle Race
I want to ride my bicycle! Stejně jako v NYC, i v DC si můžete půjčit kolo. Nejlepší volba jsou Capital Bikeshare, které mají po celém městě 2 500 kol zaparkovaných ve 300 stanicích. Vypůjčení na den stojí 7 dolarů, na tři dny 15 dolarů. Nám bohužel stojany nevzaly platební kartu, takže jsme měli smůlu.


Brutalismus v metru
Washingtonské metro je druhé největší v USA po New Yorku, má 86 stanic. Ve stylu brutalismu ho navrhl architekt Harry Weese, který studoval u mého oblíbeného Alvara Aalta. Velké betonové bloky nepůsobí vůbec chladně, naopak jsou poměrně útulné. Co asi překvapí každého, to jsou koberce ve vagonech. A také systém nákupu lístků – cena se liší v závislosti na čase a také na tom, kam jedete. A ano, je to trochu nezvyk, nejednou jsme si rvali vlasy.


Bílý dům je taková salaš
Už zdálky jsem ho vyhlížela. „Tak kde je? Pořád ho nevidím.“ Netrpělivě koukám do mapy a nechápu to. „On je maličkatej. Bílej dům je vlastně taková malá salaš.“ Asi je to syndrom filmů a pohlednic. „Cože, tohle že je Eiffelovka? Tak malá?" A každý ví, že Socha Svodoby je taky "pěknej podfuk". Ano, Bílý dům je opravdu taková salaš, ač postavená v pozdně gregoriánském stylu. Pokud chcete jít na prohlídku, není to nemožné, ale obrňte se trpělivostí. Musíte podat žádost na americké ambasádě v Praze, a to minimálně několik týdnů předem. V našem případě zvítězila lenost (ne naše).



National Mall
National Mall je obrovský park v centru Washingtonu. Právě tady opravdu oceníte ono kolo, které se nám nepodařilo si půjčit. National Mall je populární místo pro demonstrace, ale i oslavy. Během Dne oslav nezávislosti se tu scházejí tisíce lidí. Během inaugurace Baracka Obamy se tu prý sešlo milion přihlížejích. Zatím rekordní návštěvnost měla inaugurace Lyndona Johnsona v roce 1965, které se zúčastnilo 1,2 milionu lidí. Na ose National Mall najdete Lincolnův památník – Washingtonův památník – Kapitol. Cedule hlásají, že svižnou chůzí dojdete od Lincolnova památníku ke Kapitolu za 40 minut. Ale svižnou znamená svižnou. Park je lemován muzei Smithsonova institutu



Lincolnův památník 
Památník na počest prezidenta Abrahama Lincolna stojí na prodloužené ose promenády. Architekt Henry Bacon ho navrhl ve stylu antického chrámu, takže připomíná Parthenón. Obrovská socha sedícího Abrahama Lincolna je zhotovená z 28 mramorových kvádrů a má výšku 5,8 m.


Washingtonův památník
Washingtonův památník je se svými 169 metry (555 stop) nejvyšší stavbou Washingtonu. Do roku 1889 byl dokonce nejvyšší stavbou světa, pak ho ale vystřídala Eiffelova věž. Pokud byste ho přecijen nemohli najít, stojí na západním konci National Mall. Okolo památníku je vztyčeno 50 vlajek, z nichž každá reprezentuje jeden z amerických států. Dostavba poslední třetiny obelisku byla kvůli nedostatku financí a probíhající občanské válce zastavena. Následně byl použit jiný postup a kámen, proto je poslední část výrazně světlejší. Váha památníku je 81 000 tun, tedy asi 6 500 žlutých školních autobusů. Lístky na Washington Monument jsou zdarma, ale musíte si na ně vystát frontu. Začínají se prodávat ráno v 8:30 a do hodiny jsou pryč. Místní vám doporučí koupit si kafe a noviny a být připraven už v 7:00. My jsme měli štěstí a dostali jsme lístky od dvou sympatických postarších manželů, kteří by je nevyužili. Jakmile vás výtah vyveze nahoru, vidíte do vzdálenosti 30 mil (v dáli je vidět Pentagon). Pokud byste chtěli jít po schodech, rekord z roku 2005 je 6,7 minut. A ještě jedna zajímavost, v souvislosti s památníkem často narazíte na číslo 666, a to přece nemůže být náhoda, ha?




Kapitol
Někteří lidé si prý dodnes pletou Kapitol s Bílým domem. Na rozdíl od prezidentské salaše je Kapitol Spojených států amerických (The United States Capitol) obrovský. V jeho podzemí je několik linek metra a jednotlivé budovy spojují malé vláčky – ty jsou ale výhradně pro zaměstnance a senátory. 
Vstup do samotného Kapitolu je zdarma, pokud chcete jít na prohlídku historické budovy, musíte si vyzvednout vstupenku (zdarma). Prohlídku je nutné si rezervovat online několik dní dopředu, ale rozhodně to stojí za to. Průvodce vás vezme na prohlídku krypty a pokud budete mít štěstí, řekne vám spoustu zajímavostí a zákulisních informací. "This is probably the very first statue showing a woman texting while driving." Nám se podařilo zúčastnit se zasedání Senátu, stačilo se zeptat a vyzvednout si lístky. 




The Washington Post
Liberálně orientovaný deník založil roku 1877 Stilson Hutchins. V roce 2013 ho koupil Jeff Bezos, zakladatel Amazonu. Sídlo deníku leží kousek od Bílého domu – právě tady napsali novináři Carl Bernstein a Bob Woodward články ke skandálu Watergate, který vedl k odstoupení prezidenta Richarda Nixona. Prý se ale chystá stěhování


Newseum
Washington, to jsou desítky muzeí: Muzeum špionáže, Národní muzeum letectví a vesmíru, Národní muzeum amerických Indiánů, Národní muzeum přírodní historie, Národní galerie umění, Národní muzeum věnované ženám umělkyním… Pokud byste měli ve Washingtonu navštívit jen jedno muzeum, doporučila bych vám Newseum. Toto muzeum svobodného tisku bylo otevřeno v roce 2008 a najdete ho na Pennsylvania Avenue, jedné z hlavních tříd města (mezi Bílým domem a Kapitolem). Ačkoli jsou všechna washingtonská muzea zdarma, Newseum je financované ze soukromých prostředků a platí se tu vstupné. Lístek stojí 22,95 dolarů a platí na dva dny. Možná se to zdá jako příliš, ale... Newseum má sedm pater, rozlohu několika tisíc metrů čtverečních a čas tu utíká tak nějak jinak. Jsou tu stovky vitrín, interaktivní prezentace, kinosály. Můžete si vyzkoušet mluvit na kameru, je tu výstava vítězných fotografií Pulitzerovy ceny, a každý den se mění vitríny s 80 tituly zahraničních novin. Občas se tu objeví i ty české. A nebyla by to Amerika, kdyby tu nebyla i minivýstava věnovaná mazlíčkům amerických prezidentů, protože: “No matter what Americans think of presidents, they always love their pets.”



Nejpůsobivější je expozice věnovaná 11. září 2001, která ukazuje, jak o událostech informovala média a jak vlastně média během útoků vůbec fungovala. Je tu i část antény, kterou se podařilo zachránit z trosek WTC. Z dokumentu věnovanému 11. září, který promítají v malém kinosále, mrazí.


Creative Mornings Washington, DC
Od té doby, co v Praze organizujeme Creative Mornings Prague, dostalo pro mě cestování další rozměr. Ve Washingtonu jsem se nemohla nepotkat s Joelem, tamním organizátorem. Joel nás ihned zaregistroval na Creative Mornings na téma FREEDOM, kde promluvil fotograf a antropolog Joshua Cogan, držitel Emmy Award. Jeho přednášku "Freedom is nothing unless you can claim it" vám moc doporučuju.



Whole Foods Market
Pokud jste čekali tipy na trendy restaurace, zklamu vás. Celé čtyři dny jsme si vystačili s Whole Foods Market, legendárním řetězcem supermarketů, který dává přednost malým, tradičním, etickým a regionálním producentům. Ceny jsou sice vyšší, ale nabídka je tu oproti Česku velmi pestrá. Každá prodejna má navíc teplý bufetový bar, kde se najíte za zlomek ceny oproti klasické restauraci.


Washington je město, ze kterého sálá historie. Přitom vůbec nemáte pocit, že by vám ji někdo cpal. Památníky jsou mohutné, ale vkusné. Pokud někdo umí uctít historii, jsou to právě Američané. 

 

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Madeira. Moje srdce má tvar velryby

Občas mívám pitomé nápady. Ale ten, ve kterém jsem se rozhodla, že odletím na Vánoce do Atlantiku a budu předstírat, že hřeben na vlasy neexistuje, mezi ně nepatří. Nejsem úplně vánoční člověk. V roce 2017 jsem se rozhodla pro (pro mě) revoluční krok: nebudu trávit Vánoce tak, jak bych „měla“, ale tak, jak chci. Chtěla jsem být jinde a… sama. „NA VÁNOCE? SAMA?! JSI SE ZBLÁZNILA!“ Začala jsem hledat zemi, ve které nebudu mrznout, finančně mě nezruinuje a jako holka se v ní nebudu bát. Asi tušíte, že jsem měla ještě jednu podmínku. Oceán. Prst na pomyslném Google globusu padl na Madeiru, ostrov obklopený oceánem, kde rostou malé banány každému na zahradě a kolem kterého se prohánějí velryby. Na Madeiře jsem trávila Vánoce i v roce 2018. Potom jsem se na tenhle ostrov, kterému se přezdívá Havaj Evropy, vrátila ještě několikrát. Základní info balíček.  O Madeiře se říká, že je zelenou perlou Atlantiku a taky ostrovem věčného jara – jen dvakrát se mi stalo, že sprchlo a ano, špatně

Albánie

Shqipëria, země orlů. Albánie. V Albánských Alpách je zima, u moře šílené horko, jídlo je příliš tučné, mobilní síť skoro není, lidé vám nerozumějí, silnici blokují ovce, v horách jsou vlci a krevní msta je tu stále aktuální. A v té chvíli jsem se do Albánie zamilovala až po uši.   Je to už skoro rok, co jsem navštívila Albánii, ale nedávná návštěva finského národního parku mi ji připomněla natolik, že jsem se rozhodla další zápisek věnovat právě jí. Do země orlů jsem se dostala úplnou náhodou. Volal mi kamarád, že chystají výpravu do Albánie a mají jedno volné místo. Jediný problém byl, že se letenky musely koupit ještě v ten den. Prý nezná moc bláznů, kteří by na to kývli. Letěli jsme za tři týdny. Přesně takový výlet jsem potřebovala; v práci jsem si vzala dovolenou, zabalila kufr a štrádovala na letiště, kde jsem poznala zbylé tři cestující. Byla to skupinka lidí, kteří spolu procestovali Kubu - taková parta hic. Najednou jsem seděla v letadle, aniž bych věděla, co mě če

Porto. Člověk si nemůže koupit štěstí. Ale může si koupit letenku do Portugalska

Často se mě někdo ptá, proč UŽ ZASE jedu do Porta. Porto je město, kde jsem před pár lety nechala u oceánu svoje srdce, a tak jednou za čas koupím letenku, sbalím batoh a jedu si ho vyzvednout. Pokud nečekáte okázalé tipy a největší radost vám stejně jako mně dělá koupání se v ledovém oceánu (a vanilkovém krému), písek v kapse a smrkání slané vody, tohle jsou tipy, které by se vám mohly hodit. Člověk si nemůže koupit štěstí. Ale může si koupit letenku do Portugalska. Průvodce.  Málokdy/nikdy necestuju s průvodcem, ale USE-IT mapa Porta mi dala spoustu skvělých tipů, kam jít, ale i kam nejít, co říkat, co ne, historický kontext a vůbec. USE-IT mapy existují pro řadu měst – jsou tvořeny místními mladými cestovateli „pro jiné mladé cestovatele s nízkým rozpočtem“. Celá já. Balík informací pro start Z letiště se do centra dostanete metrem (fialová linka E), lístek stojí 2-3 eura. Ve vestibulu si spolu s první jízdenkou koupíte modrou papírovou dobíjecí kartičku Andante , na