10. 3. 2010

Dovolená na jihu, v Helsinkách

Dovolená na jihu, v Helsinkách

Helsinky jsou malé město pro toho, kdo přiletěl z Prahy nebo New Yorku, velké pro toho, kdo žije poslední měsíce v Jyväskyle.

Cesta z Jyväskyly do Helsinek trvá vlakem zhruba 3,5 hodiny. Finské vlaky jsou drahé, moderní, rychlé, pohodlné, jezdí na čas a průvodčí jsou milí. Ach!

Gastroturistika

Ravintola Konstan Molja - úžasně útulná rodinná restaurace nabízející poklady finské kuchyně. Za 18 euro můžete ochutnat vše, co vám manželé připravili – sobí ragú s brusinkami, uzeného lososa, marinované sledě, houbový salát nebo karjalanpiirakky s vaječným máslem.


www.kolumbus.fi/konstanmolja/frameset_en.html

Zetor - stylová restaurace v samotném srdci Helsinek, která nabízí tradiční finskou kuchyni. My jsme se sem za nejlepší losovou polévkou s koprem a sobím sendvičem s brusinkami vypravili hned dvakrát. Usadit se můžete třeba ke stolu vyrobeného z těla traktoru, Zetoru.


www.zetor.net

Jaskan Grilli - gastronomická svatyně ukrytá za budovou finského parlamentu. Dozvěděli jsme se o ní z článku v NY Times, který tvrdil, že budete-li do Jaskan Grilli chodit dva týdny, poznáte, kdo ve Finsku opravdu něco znamená. Nečekejte však snobskou restauraci, tohle je noční kiosek, uvnitř kterého sedí stařenka připravující ty nejlepší (a nejnezdravější) jídla. Otevírá se v půl osmé večer, zavírá v půl páté ráno a jídlo se tu baští na stojáka. Menu je jen ve finštině a i po 2 měsících intenzivní finštiny jsem z něho mnoho nerozuměla. Jedno z mála slovíček bylo 'koira' (česky pes). Nevím, co jsme ten večer vlastně jedli, ale bylo to famózní.Kapelli - finský Louvre. Odpoledne se vypravte do skandinávské restaurace a kavárny Kapelli, která připomíná pražský Louvre; sedíte uprostřed parku v dřevěném altánu s obrovskými okny, jste obklopeni starými knížkami, čerstvými novinami, kocháte se pohledem do přístavu a baštíte nejlepší koláč v Helsinkách.

Na vyhlídce s Břežněvem. Na večerní skleničku se pak vydejte do hotelu Torni, čtvrté nejvyšší budovy ve Finsku. Pokud vás zrovna nezastihne mlha, z proskleného střešního baru je úžasný výhled na celé město. Pokud se žádáte něco více stylového, zkuste Café Moskova. Oficiálně je tu prostor jen pro 26 lidí, ale vejde se jich sem mnohem víc. Tato miniaturní kavárna vás svým konceptem vrátí do hlubokého socialismu. Nechybí plastové lustry, karafiáty, ani jukebox s Petrou Janů a Tofim.http://www.andorra.fi/default.aspx?site=13

Aby to nevypadalo, že jsem celé dny v Helsinkách jen jedla, dva kulturní typy na závěr:

Somenlinna, Gibraltar severu - je mořská obranná pevnost z poloviny 18. století, která se rozkládá na osmi ostrovech. Dříve se nazývala Sveaborg (Švédský hrad), po získání nezávislosti byla přejmenovnána na Suomenlinna (Finský hrad). Každých 30 minut sem jezdí trajekt, ale přesnější slovo je spíše 'malý ledoborec'. Moře je touto dobou zamrzlé, a každá jízda (trvající cca 25 minut) je opravdové dobrodružství. Na ledových krách se líně kolíbají kachny, kachny, kachny. Na ostrovech dodnes žije 600 (800, 900) obyvatel (záleží, zda čtete letáček, info tabuli, nebo se koukáte na dokument promítaný v místním muzeu), jejichž děti chodí do místní školy a kteří namísto MHD jezdí do práce trajektem.I v hlavním městě můžete sportovat. My jsme 'ice swimming' vyměnili za bruslení poblíž vlakového nádraží. Brusle se půjčíte přímo na místě, k bruslení vám budou hrát finští šmoulové, a nakonec se zahřejete horkou čokoládou s rozpustěnými maršmeláky.

Na dovolenou jedině na jih, do Helsinek.

4 komentáře:

 1. Jako vždy smekám! Sám bych to nenapsal lépe :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Krásné, jen mám teď hlad... :) A ta cyklistická fotka je dokonalá, jsi k sežrání :)

  OdpovědětVymazat
 3. Moc pěkné, doufám, že se tam (jednou) podívám!

  OdpovědětVymazat
 4. Moi, minä opiskelen Oulussa a příští týden se chystáme do Helsinek. Vyčlenili jsme si na to 3 dny. Nebude to až moc? :)Chystáme se dát nějaký Aaltovi domečky, klasiku co najdem v lonely planets atd.....popřípadě nějakej typ na levnjší ubytko/hostel? Díky:)

  OdpovědětVymazat