5. 5. 2010

Vappu

Vappu: Mumínci, koblížky, mechanici a Šmoulové. Finský svátek bez hranic.

První máj jsem až doposud vždy trávila v Česku, v Hořicích. Procházka po vrchu Gothard, pusa pod třešní, a na rok je vystaráno. Ve Finsku rozkvetlý strom v květnu nenajdete, a tak se svátek slaví úplně jinak. Vappu!

Poslední měsíc se mě všichni ptali, co plánuji na Vappu. Když jsem řekla, že nevím, co to vlastně je, dostala jsem přednášku. Vappu je pro Finy zkrátka všechno a vyrovná se mu snad jen Silvestr. Těší se na něj víc než na Vánoce, celý rok o něm mluví a když skončí, mají téma na další rok. Cizince pak pohltí, ať se brání sebevíc. Vappu je všude, hovoří se o něm v rádiu, televizi, píší o něm všechny finské noviny a reklamní letáky jsou plné Vappu kolekcí.


Vappu je finský svátek, který připadá na 1. května a připomíná spíš velký karneval. Přípravy probíhají několik týdnů dopředu, kdy se v obchodech začínají objevovat nové kolekce balónků, čepiček, oblečků, dokonce i prodavačky nosí barevné paruky. Tradicí je pak příprava speciálního Vappu menu: munkki (menší koblížky s otvorem uvnitř) a sima (domácí limonáda připomínající medovinu).


Samotný svátek pak začíná den dopředu, na naše čarodějnice. V Jyväskyle probíhaly oslavy tak, že se všichni studenti sešli v pátek odpoledne v místním parku u kostela, oblečeni ve svých barevných úborech (haalarit), které připomínají kombinézy automechaniků. Vappu je totiž především studentský svátek a haalarit tu studenti nosí při všech výjimečných událostech; a jsou na něj vážně pyšní.


Každa fakulta má jinou barvu (od bílé, přes křiklavě růžovou až po černou), takže hned poznáte, kdo studuje ekonomii, a kdo je malý chemik. Vappu je díky tomu neskutečně veselé a barevné. Studenti si na kombinézy vzájemně píší, lepí placky a sbírají výšivky. Čím víc, tím líp!

Během těchto dní chodí všichni v “námořnické” absolventské čepičce (ylioppilaslaki), kterou dostává každý Fin po absolvování gymnázia. Nepotkáte v nich ale jen mládežníky, v ulicích se procházejí babičky a dědečci, kteří se chtějí připomenout své studentské časy.


Tradicí v Jyväskyle je nasadit čepičku pomocí štaflí i pomníku Minny Canth, což byla finská spisovatelka a bojovnice za ženská práva. Tento rituál oficiálně odstartuje Vappu a oslavy začínají naplno.

Vrcholí pak 1. května, kdy se na místní kopci Harju uspořádá velký piknik s koncerty, balónky ve tvaru Mumínků, hrachovou polévkou, simou a zeleným (ano, zeleným) šampaňským.


Vappu je pro spoustu lidí především svátkem alkoholu a resetovacím obdobím. Težko bych spočítala, kolika mým přátelům se během těchto dní změnil Facebook relationship status ze single na married. Pro mě bude Vappu den, kdy se může přihodit opravdu cokoli.

Byl pozdní večer, první máj, večerní máj, byl lásky čas...

4 komentáře:

 1. Lado, je neskutečná vzácnost číst si hezkej text a neškobrtat každý pátý slovo o nějakou chybu, překlep nebo blábol. Tvoje texty se čtou hezky. Píšeš stejně dobře jako (asi) běháš. Co bude sepsáno dalšího?
  Pavel B.

  OdpovědětVymazat
 2. Lado, je neskutečná vzácnost číst si hezkej text a neškobrtat každý pátý slovo o nějakou chybu, překlep nebo blábol. Tvoje texty se čtou hezky. Píšeš stejně dobře jako (asi) běháš. Co bude sepsáno dalšího?
  Pavel B.

  OdpovědětVymazat
 3. Jak prosim vypada ten Muminek? To je to bile na prvni fotce? Diky.

  OdpovědětVymazat
 4. Opět děsně zajímavý článek, konečně jsem se dozvěděl, co je to to záhadné "Vappu".

  Co mne ale vážně zaujalo - rovnou ze single na married? Tak to je vážně nebezpečný a současně opravdu pozoruhodný svátek ;-)

  OdpovědětVymazat