Přeskočit na hlavní obsah

Koli

Národní park Koli. A medvěd bydlí na vedlejším kopci.

Ačkoli jsem o národním parku Koli nikdy dřív neslyšela, ve Finsku patří tak trochu mezi turistickou atrakci. Jeho nejvyšší vrchol měří 347 metrů (což je pro Čechy spíše úsměvné) a ve Finsku je vesele využíván jako lyžařské středisko. Lidé se sem sjíždějí z celého regionu, aby si mohli alespoň trochu zalyžovat; a je tu i černý úsek! V létě míří do Koli turisté, kteří si užívají výhledy na nikdy nekončící jezera.


Významnou roli hraje toto místo i ve finské historii; v pohanském období byl sídlem bohů.


Koli se nachází na východě Finska, v severní Karélii. Naše expedice vyrazila z Jyväskyly vlakem do městečka Pieksämäki, kde jsme přestoupili na vlak do Joensuu, a následně jsme autobusem dojeli až do osady Koli. 


Říkám osady, protože jedna z mých túr mířila právě sem a když mi paní v informačním středisku řekla, že Koli je idylické městečko, netušila jsem, jak moc trefné to je. V Koli pracují 4 lidé: ona, taxikář, prodavačka v sámošce a druhá prodavačka (a pošťačka zároveň). Vskutku idylické.


Cesta z Jyväskyly trvá necelých šest hodin (za stejnou dobu se tam dostanete i z Helsinek) a jako “finské“ studenty nás vyšla cca na 30 EUR, což je poloviční cena. Šest hodin se zdá jako dlouhá doba, ale my jsme se div nerozplynuli už cestou. Ano, i po pěti měsících ve Finsku nás jezera stále fascinují, a tak jsme byli připlácnutí na okénkách a kochali se.


Na nejvšší vrchol Ukko-Koli šplhá silnice a strmé schody, my jsme ale využili možnost vyjet nahoru lanovkou, kterou si lze přivolat tak jednoduše jako výtah. Nahoře je Luontokeskus Ukko, super moderní návštěvnické centrum, s výstavou o geologii parku a hlavně: s jednou z mála kaváren v okruhu 30 km, uf!


Na otázku, zda jsou v parku opravdu medvědi, nám slečna odpověděla: „Medvědi? Tady?! Nééé. Lidé občas jednoho potkají, ale ten žije na vedlejším kopci,“ a mile se usmála. Nás úsměv přešel, když jsme se podívali do mapy, kam zapíchla prst, a následně na měřítko. Vedlejší kopec byl vzdálený 7 km, přičemž akční rádius medvěda je 20 km (jak poznamenal náš vůdce výpravy a biolog v jednom). Průvodce radí, že abyste se medvědovi vyhnuli, máte zpívat; a když ho opravdu potkáte, předstírejte mrtvého. A to je dobré vědět – zpívat, nebo umřít.


Původně jsme plánovali spát pod širákem, ale když se nám naskytla možnost přespat v kouzelné červené chaloupce Ikolanaho, neváhali jsme. A musím říct, že jsme byli rádi, protože ačkoli všude jinde už kraluje léto, tady ještě v květnu není o sníh nouze a přes noc mrzne.


Naše chata byla takříkajíc all inclusive – dřevěné palandy, cihlový krb, nasakené dříví, dřevěný deník, studna s vědrem, ohniště a VIP kadibudka co by kamenem dohodil. Přesněji řečeno: co by potok přeskočil.



Příroda je v Koli doslova nedotčená, občas musíte překročit starý popadaný strom, kvetou tu mechy a voní borovice. Z nejvyššího bodu Ukko-Koli se vám naskytne úžasný výhled na jezero Pielinen, čtvrté největší ve Finsku. Je tak velké, že máte pocit, že Země je ve skutečnosti jedno velké jezero, na kterém plavou malé ostrůvky.


Druhý den jsme neváhali, nastavili budík na 3.45 a vyrazili na vrchol sledovat východ slunce. Ve 4.20 se za horizontem vynořila rudá koule a celé jezero se zbarvilo do červena. V kombinaci s chlebem a májkou jedna z nejromantičtějších chvil.


Komentáře

  1. nice :) hlavně ten chleba s májkou... potěšil :D zdravím KLára

    OdpovědětVymazat
  2. Našla jsem odkaz přes Maroshe a od té doby si to tu užívám. Finsko je nádherné, zápisky i fotky jsou skvělé!

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Madeira. Moje srdce má tvar velryby

Občas mívám pitomé nápady. Ale ten, ve kterém jsem se rozhodla, že odletím na Vánoce do Atlantiku a budu předstírat, že hřeben na vlasy neexistuje, mezi ně nepatří. Nejsem úplně vánoční člověk. V roce 2017 jsem se rozhodla pro (pro mě) revoluční krok: nebudu trávit Vánoce tak, jak bych „měla“, ale tak, jak chci. Chtěla jsem být jinde a… sama. „NA VÁNOCE? SAMA?! JSI SE ZBLÁZNILA!“ Začala jsem hledat zemi, ve které nebudu mrznout, finančně mě nezruinuje a jako holka se v ní nebudu bát. Asi tušíte, že jsem měla ještě jednu podmínku. Oceán. Prst na pomyslném Google globusu padl na Madeiru, ostrov obklopený oceánem, kde rostou malé banány každému na zahradě a kolem kterého se prohánějí velryby. Na Madeiře jsem trávila Vánoce i v roce 2018. Potom jsem se na tenhle ostrov, kterému se přezdívá Havaj Evropy, vrátila ještě několikrát. Základní info balíček.  O Madeiře se říká, že je zelenou perlou Atlantiku a taky ostrovem věčného jara – jen dvakrát se mi stalo, že sprchlo a ano, špatně

Albánie

Shqipëria, země orlů. Albánie. V Albánských Alpách je zima, u moře šílené horko, jídlo je příliš tučné, mobilní síť skoro není, lidé vám nerozumějí, silnici blokují ovce, v horách jsou vlci a krevní msta je tu stále aktuální. A v té chvíli jsem se do Albánie zamilovala až po uši.   Je to už skoro rok, co jsem navštívila Albánii, ale nedávná návštěva finského národního parku mi ji připomněla natolik, že jsem se rozhodla další zápisek věnovat právě jí. Do země orlů jsem se dostala úplnou náhodou. Volal mi kamarád, že chystají výpravu do Albánie a mají jedno volné místo. Jediný problém byl, že se letenky musely koupit ještě v ten den. Prý nezná moc bláznů, kteří by na to kývli. Letěli jsme za tři týdny. Přesně takový výlet jsem potřebovala; v práci jsem si vzala dovolenou, zabalila kufr a štrádovala na letiště, kde jsem poznala zbylé tři cestující. Byla to skupinka lidí, kteří spolu procestovali Kubu - taková parta hic. Najednou jsem seděla v letadle, aniž bych věděla, co mě če

Porto. Člověk si nemůže koupit štěstí. Ale může si koupit letenku do Portugalska

Často se mě někdo ptá, proč UŽ ZASE jedu do Porta. Porto je město, kde jsem před pár lety nechala u oceánu svoje srdce, a tak jednou za čas koupím letenku, sbalím batoh a jedu si ho vyzvednout. Pokud nečekáte okázalé tipy a největší radost vám stejně jako mně dělá koupání se v ledovém oceánu (a vanilkovém krému), písek v kapse a smrkání slané vody, tohle jsou tipy, které by se vám mohly hodit. Člověk si nemůže koupit štěstí. Ale může si koupit letenku do Portugalska. Průvodce.  Málokdy/nikdy necestuju s průvodcem, ale USE-IT mapa Porta mi dala spoustu skvělých tipů, kam jít, ale i kam nejít, co říkat, co ne, historický kontext a vůbec. USE-IT mapy existují pro řadu měst – jsou tvořeny místními mladými cestovateli „pro jiné mladé cestovatele s nízkým rozpočtem“. Celá já. Balík informací pro start Z letiště se do centra dostanete metrem (fialová linka E), lístek stojí 2-3 eura. Ve vestibulu si spolu s první jízdenkou koupíte modrou papírovou dobíjecí kartičku Andante , na